Wegetarianie i weganie – ilość w Polsce

Szacuje się, że wegetarianie i weganie w Polsce przekroczyli już liczbę miliona osób*. To ponad 3% dorosłej populacji Polaków. Warto więc zastanowić się nad przygotowaniem oferty kierowanej do tej grupy docelowej. Czego oczekują wegetarianie i weganie w knajpce? Jak obsługa powinna postępować, aby zaspokoić oczekiwania klientów, którzy są wegetarianami lub weganami ?

Co to jest wegetarianizm ?

Wegetarianizm to rezygnacja ze spożywania i korzystania z produktów pochodzenia zwierzęcego. Głównie takich, które wiążą się z realnym lub z potencjalnym cierpieniem zwierząt, a w szczególności z koniecznością pozbawienia ich życia. Wegetarianizm to także wyraz sprzeciwu wobec traktowania zwierząt przedmiotowo, w sposób okrutny, niedostrzegania u nich uczuć żywych istot.
U każdego człowieka poziom takiej empatii jest inny, dlatego poszczególni wegetarianie narzucają sobie, różniące się detalami ograniczenia. Z tego powodu pojawiają się różne odmiany wegetarianizmu. W zależności od osobistych preferencji, część wegetarian spożywa produkty pochodzące od zwierząt, które nie muszą prowadzić do cierpienia i zabijania innych, np. miód, produkty mleczne, niektórzy jajeczne.

Co to jest weganizm ?

Weganizm to rezygnacja z wszelakich produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym z produktów jajecznych, mlecznych, a także z miodu. W dobie intensyfikacji rolnictwa i chowu przemysłowego, takie ograniczenia dają tym osobom większą pewność, że zwierzęta nie były dla nich wykorzystywane. Niechęć do eksploatowania, a także zabijania pszczół, co może mieć miejsce w procesie pozyskiwania miodu, są głównymi powodami rezygnacji z tego produktu.

Dieta wegetariańska

Czasami słyszymy o wegetariańskiej diecie. Nie jest to złe pojęcie, ale takie postrzeganie wegetarianizmu może niekiedy powodować nieporozumienia, gdyż określenie „dieta” kojarzone jest najczęściej tylko ze sposobem odżywiania, który ma na celu poprawę własnego zdrowia lub wyglądu.
Są osoby, które decydują się odstawić mięso tylko dlatego, że jego spożywanie jest niezdrowe. Ludzie, którzy z takiego powodu odstawiają ze swej diety niezdrowe produkty mięsne, jedzą czasami ryby i „chude” mięso, jako zdrowsze. Lecz nie są to wegetarianie, a tym bardziej weganie.
Wegetarianizm i weganizm obejmuje nie tylko zdrową dietę, ale także inne aspekty życia.
Proponowanie wegetarianom jakichkolwiek produktów zawierających mięso lub pośrednio powiązanych z zabitymi zwierzętami, świadczy o braku profesjonalizmu obsługi lokalu. Podobnie jak proponowanie dań z owadów.
Dbałość o własny wygląd ma w wegetarianizmie drugoplanowe znaczenie. To przede wszystkim świadomy i odpowiedzialny styl życia, nacechowany większą empatią i ograniczeniem antropocentryzmu.

Czy wegetarianie jedzą ryby i owoce morza?

Zdarza się, że wegetarianie i weganie w knajpce są pytani o to, czy jedzą ryby lub owoce morza?
Jeżeli knajpce zależy na dobrej opinii i na tej grupie docelowej, to lepiej unikać takich pytań i dań kierowanych w ich stronę. Wegetarianie nie zabijają i nie jedzą wszystkich zwierząt, a te żyjące w wodzie, to także zwierzęta. Niekompatybilność takiego sposobu myślenia najczęściej wywodzi się z chrześcijańskiej tradycji postu, która czasami nakazuje wstrzemięźliwość od spożywania mięsa innego niż mięso ryb. Powściągliwość od jedzenia mięsa w dni postne, ma jednak odmienne przesłanki niż te, którymi kierują się wegetarianinie.

Prawie wegetarianie

Osoby, które ograniczają jedzenie mięsa, lecz jedzą je sporadycznie lub spożywają tylko ryby, drób lub owady, określa się czasami mianem semiwegetarian ( ew. fleksitarian ), czyli jest to tylko połowiczny, pozorny wegetarianizm. Można więc napisać, że to prawie wegetarianie. Powszechnie jednak wiadomo, że „prawie” robi wielką różnicę 😉

Jak pozyskać wegetarian i wegan do swojej knajpki?

Oferta specjalna – wege opcje

Chcąc pozyskać tą grupę docelową, przede wszystkim należy przygotować dla nich odpowiednią ofertę specjalną. Tzw. wege opcje.
Lepiej żeby w menu było coś więcej niż ziemniaki z surówką. Wystarczy kilka ciekawych dań, ale spełniających wszystkie oczekiwania wegetarian, a najlepiej wegan. To daje lepsze możliwości dotarcia do większej ilości klientów.
Należy pamiętać o tym, że w wege potrawach nie stosuje się żadnych dodatków powiązanych z przeróbką zwierząt, a więc np. żelatyny, podpuszczki, bulionu, sosu, zupy czy wywaru z kości, ani tłuszczu ze skwarkami. Warzywa z grilla, na którym jednocześnie grilluje się mięso, to też kiepski pomysł. Jeżeli chcesz oferować weganom makaron lub pierogi, to nie mogą zawierać mleka i jajek.

Informacja

Po drugie należy pokazać, że dana knajpka posiada ofertę kierowaną także do takich osób. Najlepiej w widocznym miejscu, takim jak strona internetowa i ekspozycja zewnętrzna swojego lokalu. Przykład takiej informacji, umieszczonej na szybie knajpki, pokazany jest na zdjęciu poniżej: „Wegetarianie, weganie i mięsożercy – jesteście tu mile widziani”.

Wegetarianie i weganie mile widziani

Krótkie szkolenie

Po trzecie warto przeszkolić personel, aby wiedział, co takim osobom zaproponować i jak ich przekonać, że knajpka traktuje takich ludzi poważnie. Minimalny zakres tej wiedzy, to odróżnienie oferowanych dań mięsnych od wegetariańskich i wegańskich. Optymalnie dobrze by było znać różne odmiany wegetarianizmu i składniki oferowanych potraw. Wskazane jest potwierdzenie takim klientom przez obsługę lokalu, że dania dla nich przygotowywane są z uwzględnieniem ich potrzeb, bez żadnych ukrytych dodatków zwierzęcych. Ważne jednak żeby to była prawda.

Otwarta kuchnia

Jeżeli istnieje taka możliwość, to dobrze jest pokazać w otwartej kuchni, jak te dania są przygotowywane? To wzbudza zaufanie i daje gwarancje, że wege dania są nimi naprawdę, a nie tylko z nazwy.

Koniec języka za przewodnika

Jeżeli mają Państwo jakiekolwiek wątpliwości, to zawsze lepiej jest uzyskać informację zwrotną od klientów (tzw. feedback) , niż zdawać się na własne domysły. Proszę pamiętać, że niezależnie od ogólnych zasad kierujących wegetarianami i weganami, mogą pojawić się indywidualne oczekiwania poszczególnych osób. Niektórzy mogą mieć alergię na jakieś produkty, a inni po prostu czegoś nie lubią, np. natki pietruszki, koperku, czosnku, cebuli lub tofu wędzonego, przypominającego niektórym zapach wędzonki.

Wegetarianizm i weganizm nie musi oznaczać akceptowania wszystkiego, co roślinne.

Jeżeli prowadzą Państwo knajpki dla wegetarian lub wegan, to zapraszamy do pokazania ich w naszej wyszukiwarce.

*źródło: Wyniki Instytutu Badania Opinii Homo Homini dla LightBox, wrzesień 2013 r.

Opinie

Usuwamy spam i off topic (więcej)